ПЕРИОД НА ПРИЕМ: 18.07.2022 – 30.09.2022 г.
ЦЕЛ НА ПРОЦЕДУРАТА
Подпомагане на дейности по организирането и провеждането на демонстрационни дейности в областта на селското стопанство и горското стопанство.
ОБЩ РАЗМЕР НА БФП ПО ПРОЦЕДУРАТА
До левовата разностойност на 15 000 000 евро
КОЙ МОЖЕ ДА КАНДИДАТСТВА ?
Организации, които предоставят трансфер на знания чрез демонстрационни дейности. Организациите трябва да отговарят на едно от следните условия:
- да са висше училище, акредитирано по Закона за висшето образование, и да имат актуални акредитации за обучение по минимум едно от професионалните направления „Растениевъдство“, „Растителна защита“, „Животновъдство“, „Ветеринарнамедицина“, „Горско стопанство“;
- да са професионална гимназия по Закона за професионалното образование и обучение и да имат право да обучават по професии от професионални направления 621 „Растениевъдство и животновъдство“, 623 „Горско стопанство”, 541 „Хранителни технологии“, 640 „Ветеринарна медицина“;
- да са научни институти или опитни станции, които извършват научни изследвания и научно обслужване в областта на селското стопанство или горското стопанство и да са организации по Закона за Селскостопанската академия, Закона за Българската академия на науките, Закона за горите.
ЗА КАКВО МОЖЕ ДА СЕ КАНДИДАТСТВА ?
По подмярката се подпомага организирането и провеждането на демонстрационни дейности в областта на селското и горското стопанство.
Демонстрационните дейности са практически занятия по определена тема с цел придобиване на информация и запознаване в реални практически условия с:
- представяне на технологии и специализирана техника за извършване на различни земеделски дейности, като обработване на почвата, прибиране на реколтата, напояване, торене, използване на препарати за растителна защита;
- техники, методи и оборудване за определяне на качеството на продукцията;
- нови сортове (хибриди) растения или подобрена порода животни;
- специални практики, техники и технологии или съоръжения, свързани с опазване на околната среда, подобряване на ефективността на използване на ресурсите и прехода към нисковъглеродна и устойчива на изменението на климата икономика.
КАКВИ СА ДОПУСТИМИТЕ РАЗХОДИ ?
- Разходи за организирането и предоставянето на обучението.
- Разходи за път, настаняване и дневните командировъчни на участниците в обучението.
- Разходи за инвестиции.
Всички разходи се изплащат на бенефициента по подмярката. При възстановяването на разходите по т. 1 и т.2 ще се прилага система на ваучери. Ваучерите ще бъдат за демонстрационна дейност по подмярка 1.2. В националното законодателство по мярката ще се предвиди максимален брой ваучери за демонстрационни дейности за един земеделски стопанин или горски стопанин за една година.
Разходите за инвестиции по т. 3 могат да включват разходи за закупуване или вземането на лизинг на нови машини и оборудване до пазарната цена на актива.
Разходите за инвестиции ще бъдат допустими за проекти за демонстрационни дейности при следните условия:
- в проекта се предвиждат минимум 5 демонстрационни дейности;
- необходимостта от инвестицията се обосновава съобразно условията на демонстрационния обект и темите на демонстрационните дейности;
- подкрепените активи ще се използват за демонстрационни дейности в период от минимум 5 години след одобрението на проекта.
КОЛКО Е ПОМОЩТА?
Максимален интензитет на помощта: 100%
Минималния интензитет на помощта – неприложимо
Максималният интензитет на помощта – БФП се отпуска под формата на стандартни разходи по дейности, за един обучаем, както и за разходи за инвестиции.п